Jak připravit dort na potahování

DSC_5800

Dort, který se schovává pod vrstvou marcipánu nebo fondánu by měl splňovat určitá pravidla, aby si všechno dohromady dobře rozumělo. Pojďte si přečíst pár tipů, které se vám před potahováním určitě budou hodit.

DSC_5800

PLÁNOVÁNÍ

Přípravu korpusu, krémů a samotné sestavení dortu byste měli naplánovat na den před potahováním. Hodně vám to usnadní práci. Pod potahovací hmotu, nebo marcipán, můžete použít jakýkoliv korpus a dort můžete naplnit jakýmkoliv krémem i ovocem. Co je ale důležité: Potahovací hmoty si nerozumí s krémy, ve kterých je šlehačka, tvaroh a další takové ingredience. Vždy pod ní patří jedině máslový krém (a někdy se dá ještě použít ganache, ale moc to nedoporučuji). Jak to ale udělat, když dort bude plný šlehačky a „mokrého“ ovoce?

ODDĚLENÍ NÁPLNĚ OD POTAHU

Nejdřív si prokrojte vychladlý korpus a připravte si máslový krém. Může to být jakýkoliv krém, ve kterém převládá máslo (vyšlehané máslo s moučkovým cukrem, pudinkový máslový krém, nastavovaný máslový krém, máslový krém s čokoládou…). Nikdy nepoužívejte náhražky másla – není to ani chutné, ani dobré složením. Pokud jste krémy a ovoce do dortu zvolili hodně šťavnaté, je potřeba zajistit, aby se šťáva, šlehačka a další věci nedostaly k potahovací hmotě. Nejlépe uděláte, když dáte máslový krém do zdobícího sáčku a na každé patýrko korpusu si kolem dokola uděláte z máslového krému ohrádku. Ta zajistí, že šťavnatá náplň zůstane hezky uvnitř dortu.

Sestavený dort budete celý potírat máslovým krémem, ale opravdu jen maličkou vrstvičkou, která ani na chuti dortu nemusí být znát. Funkce jsou tři:

1. K potahu se nedostane krém ani ovoce, které by ho mohlo rozpouštět a zůstane tak krásně pevný a suchý.

2. Potahovací hmota se nebude vysoušet a praskat, protože mastné máslo tomu zabrání.

3. Potah vám bude na dortu dobře držet.

ZAČIŠTĚNÍ DORTU

Nejdříve zatřete boky dortů a uhlaďte je tak, aby byl dort hezky rovný. Opravdu nenanášejte tlustou vrstvu, pokud není máslový krém váš oblíbený. Já dávám opravdu co nejméně to jde, jen aby to splnilo účel. Pokuste se, aby se vám do této vrstvy krému nedostaly žádné drobečky. Na závěr zatřete i horní část dortu. Vše pečlivě uhlaďte, protože tohle už je skoro finální tvar vašeho dortu. Až se vám bude zdát pěkný, dejte ho do lednice, aby krém hezky zatuhl. Asi po půl hodině dort vyndejte a ještě jednou zahlaďte nerovnosti.

Schovejte dort do krabice a nechte ho do druhého dne v lednici. Za prvé se vám hezky uleží vnitřní náplň a za druhé se zatáhne máslová vrstva. dort se vám bude dobře potahovat, protože bude pevný.

TIPY MÁSLOVÝ KRÉM POD POTAHOVACÍ HMOTU

  1. Máslo s moučkovým cukrem a vanilkou – vyšleháte změklé máslo s moučkovým cukrem  a vanilkou dle chuti. Na 1 standardní dort určitě nebudete potřebovat víc, než 1 máslo. Tento krém používám nejčastěji,
  2. Máslovo pudingový krém – uvaříte vanilkový puding dle standardního postupu, jen do něj dáte poloviční dávku mléka. Bude to opravdu hodně husté „lepidlo“, do kterého po úplněm vychladnutí zašleháte změklé máslo a moučkový cukr. Cukr podle chuti, máslo většinou 1 celé.